اندروید را روت کنید

نویسنده: شماره: 193
وجود هزاران گوشی و تبلت مختلف، صدها ابزار متنوع و چندین نسخه از اندروید به معنای آن است که روش‌های بسیار زیاد و گوناگونی برای روت کردن یک گوشی اندرویدی وجود دارد، اما آنچه واقعا اهمیت دارد این است که بدانیم چگونه می‌شود یک دستگاه خاص (مانند گوشی خودمان) را روت کرد...
 وجود هزاران گوشی و تبلت مختلف، صدها ابزار متنوع و چندین نسخه از اندروید به معنای آن است که روش‌های بسیار زیاد و گوناگونی برای روت کردن یک گوشی اندرویدی وجود دارد، اما آنچه واقعا اهمیت دارد این است که بدانیم چگونه می‌شود یک دستگاه خاص (مانند گوشی خودمان) را روت کرد.
اگر صاحب یکی از گوشی‌های نکسوس، پیکسل، وان‌پلاس، ال‌جی یا اچ‌تی‌سی باشید، فرایند روت کردن ساده و سرراست خواهد بود، اما اگر بخواهید گوشی یکی از گوشی‌سازان ناشناخته را روت کنید، آن وقت ممکن است به خاطر کمبود ابزارهای لازم دچار دردسر شوید.

باز کردن قفل بوت‌لودر اندروید
گوگل و گوشی‌سازان به طور رسمی از روت کردن پشتیبانی نمی‌کنند، اما روشی رسمی برای نوعی دسترسی سطح پایین (low-level access) در برخی دستگاه‌ها در نظر می‌گیرند و با استفاده از این روش می‌شود دستگاه را روت کرد؛ این همان باز کردن قفل بوت‌لودر است که در این‌جا مراحل آن را مرور می‌کنیم.

گام ۱: نصب SDK اندروید و درایورهای گوشی
برای این کار به دو چیز نیاز دارید؛ اول نرم‌افزار Android Debug Bridge که روی کامپیوتر نصب می‌شود و به کامپیوتر شما اجازه می‌دهد با اندروید حرف بزند و دوم درایور یواس‌بی گوشیتان. اول به صفحه‌ی رسمی دانلود  Android SDK (https://goo.gl/Wp2bWC) بروید، صفحه را به پایین اسکرول کنید تا به بخش SDK Tools Only  برسید. فایل ZIP سازگار با کامپیوترتان را دانلود و نصب کنید. سپس SDK Manager را اجرا کنید و تیک همه‌ی گزینه‌ها را به جز Android SDK Platform-tools بردارید. اگر از گوشی‌های گوگل استفاده می‌کنید، می‌توانید تیک گزینه‌ی Google USB Driver را هم فعال کنید تا درایورهای گوگل هم دریافت شود. بعد روی دکمه‌ی Install کلیک کنید. پس از کامل شدن نصب بسته‌ها، می‌توانید SDK Manager را ببندید. اکنون باید درایور یواس‌بی گوشیتان را نصب کنید. درایور یو‌اس‌بی را می‌توانید در سایت رسمی سازنده‌ی گوشیتان پیدا کنید. در برخی موارد حتی نیازی به دانلود دستی درایور یو‌اس‌بی نیست و اگر کامپیوترتان به اینترنت وصل باشد، پس از وصل کردن گوشی با کابل یو‌اس‌بی به کامپیوتر، درایور گوشی به صورت خودکار دانلود و نصب می‌شود. بعد از تمام شدن این کارها، گوشیتان را با کابل یو‌اس‌بی به کامپیوتر وصل کنید و دقت کنید که گوشی باید روشن باشد. در فولدر Android SDK، فولدر platform-tools را پیدا کنید و وارد آن شوید. اکنون که در این فولدر هستید، کلید Shift را نگه دارید و در یک قسمت از فضای خالی فولدر، راست کلیک کنید...