دسترسی بیشتر به اندروید

نویسنده: حسین رحمانی شماره: 193
اگر از کاربران سیستم‌عامل اندروید باشید، احتمالا متوجه شده‌اید که این سیستم‌عامل در نوع خودش محیط بسته‌ای دارد...
    اگر از کاربران سیستم‌عامل اندروید باشید، احتمالا متوجه شده‌اید که این سیستم‌عامل در نوع خودش محیط بسته‌ای دارد. برخلاف سیستم‌عامل‌هایی مانند مک و ویندوز، نمی‌توانید در اندروید فایل‌های سیستمی را ببینید و به آن‌ها دسترسی داشته باشید. همچنین فقط می‌توانید متغیرهایی را که گوگل و شرکت تولیدکننده‌ی گوشی از پیش تعریف کرده‌اند، دستکاری کنید و تغییر بدهید؛ روت کردن اندروید روشی است برای غلبه بر چنین محدودیتی. به بیان ساده، روت کردن اندروید به معنای آن است که کنترل کامل دستگاه اندرویدتان را به دست بگیرید. روت کردن کاری لذت‌بخش و در عین حال خطرناک است، ولی می‌تواند کاربردهای شگفت‌انگیزی داشته باشد. با روت کردن گوشی می‌توانید آخرین نسخه‌ی اندروید را (حتی اگر به‌صورت رسمی برای گوشیتان عرضه نشده باشد) روی گوشیتان نصب کنید. فراموش نکنید که این حد از دسترسی می‌تواند به این معنا باشد که با کوچک‌ترین خطا ممکن است اندرویدتان دچار مشکل شود. پس اگر خواستید گوشی اندرویدتان را روت کنید، هیچ وقت احتیاط را کنار نگذارید. در این شماره می‌خواهیم با روت کردن اندروید و ریزه‌کاری‌های مختلف آن آشنا شویم.

روت کردن اندروید چه فایده‌ای دارد؟
پیش از هر چیز مهم است به این نکته اشاره کنیم که روت کردن گوشی به خودی خود تمام مسائل و مشکلاتتان را برطرف نمی‌کند. روت کردن به این معناست که قدرت بیشتری برای رفع مشکلاتتان خواهید داشت. در ادامه مهم‌ترین مزایای روت کردن اندروید را فهرست کرده‌ایم.
پاک کردن اپ‌های پیش‌فرض: تولید‌کنندگان گوشی‌، اپ‌هایی را به صورت پیش‌فرض روی دستگاه نصب می‌کنند که معمولا برای کاربران استفاده‌ی چندانی ندارند و با این‌که این اپ‌ها فضایی از حافظه‌ی ذخیره‌سازی دستگاه را اشغال کرده‌اند، امکان پاک کردن آن‌ها هم وجود ندارد. با روت کردن اندروید این امکان را خواهید داشت که این اپ‌های بدون استفاده را پاک کنید.
پشتیبان‌گیری بهتر: با روت کردن گوشی و به کمک اپ‌هایی مانند Titanium Backup می‌توانید از اپ‌های نصب شده روی گوشیتان به همراه اطلاعاتشان پشتیبان‌گیری کنید. اپلیکیشن Nandroid Backup هم این امکان را به شما می‌دهد که به‌راحتی پشتیبانی از تمام اندروید و فایل‌های روی آن تهیه کنید...