اتحاد استراتژیك انسان‌ها و ماشین‌ها

نویسنده: شماره: 193
جملاتی که در حال حاضر می‌خوانید یا دیگر بخش‌های این مطلب را ربات‌ها ننوشته‌اند، اما این شرایط می‌تواند عوض شود...
1:مشاغل جدید در راهند
جملاتی که در حال حاضر می‌خوانید یا دیگر بخش‌های این مطلب را ربات‌ها ننوشته‌اند، اما این شرایط می‌تواند عوض شود. تغییرات عمده در وضعیت نیروی کار و شرایط کار، باعث تغییر در جامعه، محیط‌زیست و شرایط سیاسی می‌شود. فقط همین یک مورد تخمین انجمن جهانی اقتصاد (World Economic Forum) را در نظر بگیرید: ۶۵ درصد بچه‌هایی که الان در مدارس ابتدایی درس می‌خوانند، در آینده شغل‌هایی خواهند داشت که امروز اصلا وجود ندارند.
سال گذشته، «سباستین ترن» (Sebastian Thrun) -یک کارآفرین- تصمیم گرفت تیم فروش خود را با استفاده از هوش مصنوعی تکمیل کند. ترن موسس و رئیس Udacity است؛ شرکتی آموزشی که دوره‌های آن‌لاین برگزار می‌کند. این شرکت در بخش فروش خود افرادی را به کار گرفته است تا به پرسش‌های کسانی که درباره‌ی شرکت در کلاس‌ها سوال دارند -یا به نوعی مشتریان بالقوه‌ی شرکت هستند- از طریق چت‌های آن‌لاین پاسخ بدهند.
ترن که در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا هم مسئولیت یکی از آزمایشگاه‌های علوم کامپیوتر را به عهده دارد، به همراه یکی از دانشجویانش رونوشتی از این چت‌ها را تهیه و بررسی کرد که کدام‌یک از این چت‌ها منجر به ثبت‌نام فرد مراجعه‌كننده در کلاس‌ها شده است. سپس این دسته از چت‌ها را به عنوان داده‌ی اولیه وارد الگوریتمی از نوع «یادگیری ماشین» کرد و در نهایت این سیستم توانست برای انواع سوال‌های رایج مشتری‌ها، پاسخ‌هایی موثرتر پیدا کند.
در مرحله‌ی بعد، آن‌ها این همکار دیجیتالی را در کنار نیروهای انسانی گذاشتند. وقتی درخواستی می‌آمد یا سوالی از سوی مشتریان پرسیده می‌شد، سیستم دیجیتال پاسخ مناسب را پیشنهاد می‌داد و نیروی انسانی حاضر در کنار آن، در صورت لزوم پاسخ را تصحیح یا تکمیل می‌کرد. در واقع این سیستمی آن‌لاین و سریع بود که در لحظه و در تمام مراحل توسط هر دو بخش دیجیتال و انسانی پشتیبانی می‌شد. این روش جواب داد و تیم جدید توانست دو برابر بیشتر از مقدار مورد انتظار به سوال‌های مراجعان پاسخ بدهد و تعداد بیشتری از آن‌ها را به ثبت‌نام در کلاس‌ها -یا همان فروش محصول- سوق بدهد...

منبع: نشریه‌ی نیچر ترجمه: فاطمه عرفانی