نقاشان مجازی

نویسنده:
رفته‌رفته در برنامه‌های هوشمند کامپیوتری، نقاشی‌هایی خلق می‌شود که از نظر کیفیت، قابل قیاس با کار انسان است. بنابراین دیگر هنرمندان باید قلم‌موی نقاشی شان را ببوسند و کنار بگذارند؟...
ترجمه و تالیف:  نوید فرخی| رفته‌رفته در برنامه‌های هوشمند کامپیوتری، نقاشی‌هایی خلق می‌شود که از نظر کیفیت، قابل قیاس با کار انسان است. بنابراین دیگر هنرمندان باید قلم‌موی نقاشی شان را ببوسند و کنار بگذارند؟
در رویداد Sonar+D امسال  (رویدادی ممتاز در زمینه‌ی فناوری‌های هنری که در شهر بارسلون برگزار می‌شود)، علاقه‌مندان صف کشیده بودند تا نگاهی به کار خلاقانه‌ی هنرمند اسپانیایی «آلبرت بارکو دوران» (Albert Barqué-Duran) بیندازند. او با حرارت روی یک دیوار نقاشی می کرد. دیدن چنین صحنه‌ای در رویدادهای هنری امری عادی است، اما این نقاشی یک اثر هنری عادی نبود. در کنار دیوار، کامپیوتری قرار داشت و در نمایشگر کامپیوتر، تصویر زنی بود که چهره‌اش محو بود. نقاشی روی نمایشگر کامپیوتر با جادوی هوش مصنوعی خلق شده بود؛ آن هم بدون دخالت انسان. آلبرت بارکو دوران صرفا داشت «تخیل» برنامه را روی دیوار می‌کشید. با این اوصاف، هوش مصنوعی (AI) رسما پا به عرصه‌ی هنر گذاشته است، اما مردم کنجکاوند بدانند آیا هوش مصنوعی می‌تواند شاهکار هنری هم خلق کند؟ آیا یک «هوش مصنوعی» قادر خواهد بود ونسان ون‌گوگ یا رامبرانت آتی در عالم هنر باشد؟

شاید برای كسانی که با هنر در حوزه‌ی هوش مصنوعی ناآشنایند، به نظر برسد این مسئله پیشینه‌ای ندارد  اما واقعیت این است که سال‌ها درباره‌ی این زمینه‌ی هنری نو  فكر و تحقیق شده است.
«علی مومنی»، دانشیار هنر در دانشگاه کارنگی ملون پنسیلوانیا می‌گوید:«آثار هنری ‌ای که با کمک یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی خلق شده‌اند، در زیرمجموعه‌ی گسترده‌تری از هنر رسانه‌ای نو (new media art) قرار می‌گیرند. گونه‌ی هنری مبتنی بر هوش مصنوعی چند دهه‌ای می‌شود که فعال شده است.» اولین هنرمند هوش مصنوعی «AARON» بود. مخترع و هنرمند بریتانیایی‌الاصل، «هاروُلد کُوهن» AARON را ساخت. این هنرمند کامپیوتری، از دهه‌ی 70 تا سال 2016 (1395) که کوهن درگذشت، نقاشی‌هایی را در سبک‌های مختلف تولید کرد....
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code