مهم‌ترین پیشرفت‌های ایران در ساخت موشک‌های زمین به زمین در سه دهه گذشته

میراث پدر صنعت مـوشکی ایـران

نویسنده: علی سیف‌الهی
ساعت 6:20 بامداد 21 دی‌ماه 65 که یک موشک «اسکاد بی» به مقر فرماندهی نیروی هوایی عراق در شهر بغداد اصابت کرد، لحظه‌ عجیبی برای سرنوشت جنگ بود.
 حتی خود مقامات ایرانی هم باور نمی‌کردند که بچه‌های ایرانی بتوانند پرتاب موفقی داشته باشند. برای همین قبل از ساعت ده صبح که رادیو عراق خبر انفجار را داد، هیچ رسانه‌ای در ایران چنین خبری را پخش نکرده بود؛ اینکه ایران به تنهایی موشک پرتاب کرده بود. همه اینها زیر سر یک جوان 27 ساله بود؛ مردی که بعدها «پدر صنایع موشکی ایران» لقب گرفت. شهید حسن تهرانی‌مقدم سال 1358 به خاطر تخصص در صنعت وارد جهاد سازندگی شد، چون سال 56 با قبولی در مدرسه عالی تکنیکوم تهران -که بعدها بخشی از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی شد- متالورژی خوانده بود. نقطه عطف زندگی او تیرماه 1359 بود. زمانی که فعالیت در واحد اطلاعات سپاه منطقه 3 شمال، شامل استان‌های گیلان و مازندران را به عهده گرفت و عضوی از سپاه شد که تازه شکل گرفته بود.

سال 59 به جبهه اعزام شد. دغدغه او برای پیشرفت فناوری نظامی ایران منجر به راه‌اندازی مرکز تطبیق آتش خمپاره سپاه در پاییز  60 شد. پس از پیروزی عملیات فتح‌المبین در فروردین 61، واحد توپخانه سپاه را تاسیس کرد. سپس او به تولید اقلام موشکی پرداخت و پس از تحقیقات، در سال 62 موفق شد نخستین موشک‌انداز کاتیوشا را به تولید برساند....ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code