# موشک‌های_ ایرانی

نویسنده: محمدحسین جهان‌پناه
اصل خبر: فرمانده‌ی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی از برگزاری شش رزمایش تخصصی موشکی تا پایان سال جاری خبر داد. اولین رزمایش مهرماه در غرب کشور انجام می‌شود.
توان موشکی ایران از دیرباز یکی از بحث برانگیزترین موضوعات مرتبط با ایران بوده و هست. دکترین موشکی از سال‌های پایانی جنگ تحمیلی جان گرفت و سپس به عنوان استراتژی بازدارنده نسبت به تهدیدهای روز گسترش پیدا کرد. پیش از انقلاب با رسیدن نخستین خبرها از خرید موشک‌های اسکاد توسط عراق که رقیب منطقه‌ای ایران به شمار می‌رفت، دولت وقت تصمیم گرفت موشک‌های کوتاه‌برد لنس را از آمریکا به‌عنوان تقابل با تهدید رو به افزایش عراق خریداری کند. درخواستی که با مخالفت کنگره مواجه شد و تحقق پیدا نکرد، اما پس از آن‌که خبرهای خرید موشک‌های اسکاد توسط عراق به ایران رسید، ایران سرمایه‌گذاری روی توسعه‌ی موشک‌های زمین به زمین را آغاز کرد. برنامه‌ای که بعدها به پروژه Flower یا گل شهرت یافت. در جریان انقلاب سال 57 مهندسان خارجی این پروژه نقشه‌ها و نمودارهای مربوط به پروژه را از ایران خارج کردند.

 برنامه موشکی ایران پس از انقلاب
جدیت ایران در توسعه‌ی موشکی وقتی شدت پیدا کرد که عراق موشک‌باران شهرهای ایران با موشک‌های اسکاد خود را آغاز کرد. ایران ابتدا تعدادی موشک اسکاد بی از لیبی خریداری کرد و سپس تعداد دیگری نیز از سوریه و کره‌شمالی خریداری شد. ایران به خرید تعداد بیشتری اسکاد بی و بعدها سی ادامه داد و این شروعی بود بر برنامه‌ای که بعدها به شکل‌گیری دکترین موشکی کنونی ایران منجر شد...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code