بارشی از جنس شهاب

نویسنده: محمدرضا رضایی
مرداد امسال هم همانند سال‌های گذشته، آسمان شب زمین، شهاب‌باران شد. بارش شهابی برساووشی یکی از معروف‌ترین بارش‌های شهابی در سال است که نه‌تنها نظر ستاره‌شناسان را به خود جلب می‌کند، بلکه مردم عادی را هم به وجد می‌آورد...
مرداد امسال هم همانند سال‌های گذشته، آسمان شب زمین، شهاب‌باران شد. بارش شهابی برساووشی یکی از معروف‌ترین بارش‌های شهابی در سال است که نه‌تنها نظر ستاره‌شناسان را به خود جلب می‌کند، بلکه مردم عادی را هم به وجد می‌آورد.
زمین در مسیر گردش خود به دور خورشید، هرازگاهی از میان توده‌های بزرگی از غبار و سنگ‌های کوچک و بزرگ آسمانی عبور می‌کند. ذرات موجود در این توده‌ها بر اثر برخورد با جو زمین سوخته و از دید ساکنان زمین، هر چند دقیقه رگه‌های نورانی در آسمان شب دیده می‌شود که به این پدیده «بارش شهابی» گفته می‌شود. ما در هر سال می‌توانیم شاهد 22 بارش شهابی باشیم. بسته به آن‌ که زمین دقیقا از کدام توده عبور می‌کند، تعداد شهاب‌هایی که می‌توان در آسمان دید، متغیر است. دو چشم بینا تنها ابزارهای لازم برای رصد بارش شهابی است. البته برای آنکه بتوان تعداد شهاب‌های بیشتری دید نیاز است به بیرون شهرها رفت. جایی که از آلودگی نوری و هوا خبری نیست. به همین دلیل مردم عادی هم می‌توانند در مشاهده‌ی این پدیده نجومی شریک شوند.
امسال ده‌ها گروه از ستاره‌شناسان آماتور ایرانی به همراه علاقمندان زیادی در سراسر ایران به رصد بارش شهابی برساووشی پرداختند. به همین بهانه ما هم تصمیم گرفتیم برخی از تصاویر ثبت‌شده توسط عکاسان آسمان شب از این پدیده‌ی زیبا را منتشر کنیم.
یکی از ویژگی‌های خوبی که بارش شهابی برساووشی امسال داشت این بود که در زمان اوج بارش (21 و 22مرداد)، ماه در آسمان نبود و به همین دلیل رصدگران بدون مزاحمت نور این جرم، این پدیده‌ی جذاب و دیدنی را رصد کردند. هر چند در شهرهای بزرگی مانند تهران هم عده‌ای از مردم توانستند تعداد اندکی شهاب در آسمان مشاهده کنند...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code